I Tęczowe warsztaty

Arteterapeutyczne warsztaty aktywizujące osoby starsze „Żyj kolorowo
"

Autorski projekt zrealizowany w DDPS Słoneczna Przystań w Poznaniu
Każda barwa warsztatu to jeden aspekt działań dających możliwość uczestnictwa w akcie twórczym. Stosowane formy sceniczne i zabawy twórcze - to bogate źródło satysfakcji, początek prawdziwych przeżyć, które dokonują się i realizują przy żywym zaangażowaniu z jednej strony "małego twórcy, widza i aktora", z drugiej pragnącego nadać swojemu życiu "barwy tęczy" - seniora. Wspólne spotkanie dzieci i seniorów z rzeźbą i teatrem to wielopłaszczyznowa scena rozwoju intelektualnego i emocjonalnego

O ludziach Wschodu mówi się czasem, że są bez wieku, to znaczy potrafią przez długie lata zachowa sprawność i wygląd ludzi młodych. Często powtarzane zdanie: „Jestem na to za stary”, nie jest obiektywnym stwierdzeniem, tylko przeważnie wymówką. Nikt nie jest za stary aby zacząć studia albo, zmienić swoje życie. Nie jest to sprawa abstrakcyjnej liczby lat, tylko zaangażowania i motywacji. Jeśli są one wystarczająco silne, można osiągnąć prawie wszystko. Często wystarczy po prostu wiedzieć, że coś jest możliwe,aby poczuć się zdolnym do zdumiewającej aktywności.
Czas emerytury – czas poznawania tajemnic. Jak wiele jest nowych i ciekawych rzeczy, które można robić czy poznawać. Można zacząć od czegokolwiek. Są dziedziny sztuki, które można uprawiać niezależnie od wieku. Można muzykowć, malować, haftować, tkać; można zająć się ogrodem, studiami, sobą... nic nie daje większej radości niż praca uwieńczona sukcesem.
Warto być niezależnym od abstrakcyjnej liczby, która określa datę urodzin – to przecież tylko cyfry na papierze. Po prostu trzeba pozostać sobą. Zadowolonym i pełnym pogody człowiekiem. Starsi ludzie wzbogacają swoim doświadczeniem i każdy rozsądny człowiek ceni to, co mają do powiedzenia. Pamiętajmy, że wszystkie wielkie kultury szanowały starość.

warsztaty:

Warsztat żółty –Kukiełki i kukły [aktywizacja wizyjna]
Położenie akcentu na integrację międzypokoleniową (od seniorów po dzieci z przedszkoli); odkrywanie na nowo miłości do życia i zdolności przeżywania piękna

1. Forma
W części pierwszej uczestnicy pod okiem animatora plastyka będą mieli możliwość nabrania nowych umiejętności wykonania różnych lalek teatralnych (pacynki, kukły, marionetki, jawajki) i masek. W warsztacie do celu aktywizacji wykorzystane zostaną techniki plastyczne
2. Słowo
W warsztatach zastosujemy aktywizującą metodę dramy
3. Animacja
W tej części warsztatu uczestnicy poznają podstawowe techniki animacyjne. Zastosowanie terapeutyczne technik ma na celu odblokowanie emocji poprzez ich projekcję na przedmiot i lalkę. Za sprawą odgrywania ról osoby uczestniczące w zajęciach zdobywają samowiedzę i rozwijają wyobraźnię.

Warsztat czerwony – aktywizacja ruchu
Taniec w aurze czerwieni
Taniec (choreoterapia) jest okazją do wspólnej zabawy, spotkania i nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem,
aktywizuje, relaksuje, oddziałuje terapeutycznie.

Warsztat fioletowy – muzyczno – wokalny
Tego rodzaju zajęcia można prowadzić ze wszystkimi chętnymi do śpiewania, a tych wśród podopiecznych nie brakuje. Taka otwarta forma śpiewoterapii jest najlepszym dostępnym sposobem samorealizacji twórczych zainteresowań podopiecznych.

Warsztat zielony – aktywizacja manualna

Warsztat niebieski – „umysł ma kolor niebieski”
Aktywacja umysłu. Zajęcia prowadzone przez psychologa mające na celu usprawnienie pamięci.

Warsztaty pomarańczowe : teatralno – operowe. Jest to przygotowanie do głębokiego przeżywania .sztuki „na żywo”.Cykliczne warsztaty rozwijające intelektualnie ujmujemy w hasło „KULTURALNE POGADUCHY O KULTURZE”. Poszczególne dziedziny sztuki znajdą miejsce w specjalistycznych „pogaduchach” np. „KULTURALNE POGADUCHY O OPERZE”, „KULTURALNE POGADUCHY O TEATRZE” itd. prowadzonych przez interesujących pasjonatów, specjalistów i artystów Dopełnieniem jest czynny udział w wydarzeniach kulturalnych (spektakle teatralne, koncery, wystawy).